Strona Główna Szukaj Mapa strony

Rozwiązania które ułatwią Ci życie
Zajmujemy się montażem oraz serwisem:
- domofonów, videofonów
- instalacji alarmowej
- systemów przeciwpożarowych
- urządzeń telewizji przemysłowej oraz kontroli dostępu
- automatyki bram wjazdowych i drzwi garażowych
Informacje o firmie  Nasi dostawcy


Godzyny pracyPogotowie serwisowe - serwis urządzeń
Telewizja Przemysłowa
Strona główna / Montaż / Telewizja przemysłowa CCTV


Telewizja przemysłowa (CCTV) jest to specjalny system przekazywania obrazu i dźwięku z określonych pomieszczeń w systemie odbiorczym, służący przede wszystkim do nadzorowania i zabezpieczenia określonych obiektów i pomieszczeń.


Podstawowym elementem każdego systemu telewizji przemysłowej jest kamera przemysłowa. Kamera przemysłowa odpowiedzialna jest za rejestrowanie wizji w swoim najbliższym otoczeniu.
Nowoczesne systemy telewizji przemysłowej zbudowane są głównie w oparciu o kamery sieciowe i specjalne serwery komputerowe. Pomiędzy systemami analogowymi i cyfrowymi istniało wiele rozwiązań pośrednich, a niektóre z nich wykorzystywane są po dzień dzisiejszy.

Analogowy system CCTV
Pierwszym rozwiązaniem jest oczywiście budowa całkowicie analogowych systemów telewizji przemysłowej. Najprostszy analogowy system CCTV składa się z:
 • Przemysłowej kamery analogowej
 • Magnetowidu VCR
 • Monitora analogowego
 • Okablowania koncentrycznego

Obraz z kamer przemysłowych rejestrowany jest przez magnetowid na nośnikach typu VHS. W tak zaprojektowanym systemie CCTV sygnał z kamer przemysłowych nie kompresowany, co sprawia, że materiały wideo zajmują bardzo dużo przestrzeni. W przypadku zapisu w trybie pełnoklatkowym jedna kaseta VHS wystarcza jedynie na 8 godzin nagrania. W przypadku budowy większych analogowych systemów CCTV (np. 4 kamery analogowe) należy zastosować specjalny podzielnik obrazu quad lub multiplekser. Podzielnik obrazu pozwala na rejestrację materiału wideo z więcej niż jednej kamery analogowej. Wizja z kamer przemysłowych przedstawiana jest na zwykłym analogowym monitorze. Rozwój technologii sprawił, że całkowicie analogowe systemy telewizji dozorowej przeszły niemalże całkowicie do lamusa.

System analogowy i cyfrowy
System analogowy i cyfrowy

W tym systemie zastąpiono tradycyjne magnetowidy VCR cyfrowymi rejestratorami DVR.W odróżnieniu od magnetowidów VCR w rejestratorach DVR do zapisu obrazu z kamer przemysłowych zamiast kaset VHS wykorzystuje się dyski twarde HDD. Zastąpienie kaset VHS dyskami twardymi HDD pozwala na wielogodzinne, a nawet wielotygodniowe rejestrowanie obrazu bez konieczności wymiany nośnika. Ponadto, w tak zaprojektowanym systemie telewizji przemysłowej obraz poddawany jest kompresji, a także cyfrowej obróbce.
Cyfrowe rejestratory DVR posiadają możliwość obsługi wielu kamer przemysłowych. Te najbardziej zaawansowane obsługują nawet po 30 kamer CCTV. W przypadku budowy systemu CCTV w oparciu o rejestrator cyfrowy DVR nie ma potrzeby używania quad/multiplekserów, ponieważ rejestrator DVR spełnia też funkcję quad (podzielnika obrazu) lub multipleksera.
Zalety takiego układu:
 • Brak konieczności wymiany taśm
 • Eliminacja multiplekserów
 • Stabilna praca
 • Stała jakość obrazu
 • Obsługa dużej liczby kamer CCTV

System dozoru wizyjnego wykorzystujący serwery wizyjne
System dozoru wizyjnego wykorzystujący serwery wizyjne

Podstawą każdego takiego systemu jest serwer wizyjny, który przekształca analogowy system telewizji przemysłowej w sieciowy system wizyjny oparty na sieci komputerowej IP. Sygnał wideo z kamery przemysłowej jest przesyłany do serwera wizyjnego, gdzie następnie jest kompresowany oraz przekształcany do postaci cyfrowej. Następnie serwer wizyjny przesyła cyfrowy sygnał poprzez przełącznik sieciowy do komputera PC. Ostatnim etapem jest zapis obrazu za lokalnych dyskach twardych komputera PC.
Zaletami takiego układu, są:
 • Możliwość zdalnego rejestrowania obrazu
 • Wykorzystanie standardowej sieci IP
 • Możliwość zastosowania kamer sieciowych IP

System dozoru wizyjnego wykorzystujący sieciowe kamery IP
Kamera sieciowa IP to urządzenie wizyjne łączące w sobie zarówno właściwości kamery jak i komputera. Kamera sieciowa samodzielnie przekształca obraz do postaci cyfrowej i kompresuje go. Ponadto, każda kamera sieciowa posiada własne złącze sieciowe, pozwalające na pracę w sieciach lokalnych LAN jak i sieciach globalnych Internet. Obraz z kamery sieciowej bezpośrednio przesyłany jest poprzez sieć IP do komputera PC wyposażonego w specjalne oprogramowanie zarządzające.
Tak skonstruowany system telewizji przemysłowej jest prawdziwie sieciowym i całkowicie cyfrowym systemem CCTV nie posiadającym ani jednego elementu analogowego.
Zaletami takiego układu, są:
 • Możliwość wykorzystania kamer o bardzo dużej zdolności rozdzielczej
 • Stała jakość obrazu
 • Pełna uniwersalność oraz skalowalność
Takie rozwiązania to przyszłość telewizji przemysłowej CCTV.