Strona Główna Szukaj Mapa strony

Rozwiązania które ułatwią Ci życie
Zajmujemy się montażem oraz serwisem:
- domofonów, videofonów
- instalacji alarmowej
- systemów przeciwpożarowych
- urządzeń telewizji przemysłowej oraz kontroli dostępu
- automatyki bram wjazdowych i drzwi garażowych
Informacje o firmie  Nasi dostawcy


Godzyny pracyPogotowie serwisowe - serwis urządzeń
Domofony i wideofony
Strona główna / Montaż / Domofony i Videofony


Domofon, to nie tylko wygoda i ułatwienie przy wpuszczaniu gości do domu, ale również znakomity sposób na bezpieczeństwo, pod warunkiem, że płot będzie stanowił przeszkodę niełatwą do pokonania (wysokość, konstrukcja, zabezpieczenie przed przechodzeniem ponad płotem).


Podstawowy zestaw domofonowy składa się z następujących elementów:
 • zewnętrzny panel rozmówny
 • zasilacz oraz elektronika sterująca
 • unifon (inaczej słuchawka)
 • zaczep elektromagnetyczny i zamek mechaniczny

  Zasada działania takiego zestawu jest bardzo prosta. Osoba przy bramie naciska przycisk w panelu zewnętrznym co powoduje włączenie się dzwonka domofonu. Po podniesieniu słuchawki mamy możliwość rozmawiać z gościem. Naciśnięcie specjalnego przycisku zwalnia zaczep i umożliwia wejście przez furtkę lub drzwi. Zasada działania domofonu jest identyczna z tą różnicą, że podczas rozmowy możemy zobaczyć z kim rozmawiamy co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Unifon:

  Inaczej jest to "słuchawka". Instalacje wykonane są zazwyczaj przy pomocy 4 lub 5-cio przewodowych kabli. Służą one do łączności z gościem przy bramie. Posiadają wbudowany przycisk do zwalniania zaczepu elektromagnetycznego. Unifony do łączności interkomowej mają wbudowany dodatkowy przycisk do przywołania drugiego unifonu i miejsca przysłonięte zaślepkami do szybkiej rozbudowy przycisków przywoławczych do następnych unifonów. Spotyka się również wersje głośnomówiące unifonów. Takie urządzenie stwarza możliwość łączności z bramą bez konieczności podnoszenia słuchawki.

Panel zewnętrzny:

  Porządne bramofony są trwałe (płyty czołowe wykonane są najczęściej z aluminium poddanego obróbce chemicznej), całkowicie nierdzewne i zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Panel taki zawiera mikrofon oraz głośnik osłonięte dodatkowo aluminiową siatką (zestawy wideofonowe posiadają również wbudowaną kamerę czarno-białą lub kolorową). Najczęściej bramofon jest podświetlony,dzięki czemu nazwisko właściciela umieszczone za podwójną szybą jest doskonale widoczne. W płycie czołowej znajdują się również przyciski: jeden lub więcej - gdy bramofon jest montowany w domu wielorodzinnym. Każdy przycisk jest przyporządkowany jednej słuchawce bądź też kilku: sygnał przywołania jest wtedy słyszalny w kilku słuchawkach jednocześnie, z każdej z nich można rozmawiać z gościem, z każdej z nich naciśnięciem przycisku można wpuścić gościa do domu.

Zaczep elektromagnetyczny:

  Zaczep elektromagnetyczny jest montowany w słupku furtki, futrynie drzwi występują w kilku wersjach. Z reguły są to następujące wersje:
 • zaczep zwykły ma krótki czas na otwarcie drzwi (tylko po podaniu prądu),
 • zaczep z pamięcią "pamięta" sygnał zwalniający do czasu otwarcia drzwi; pamięć kasowana jest po zamknięciu drzwi,
 • zaczep z wyłącznikiem posiada blokadę mechaniczną zaczepu; po przesunięciu blokady zaczep jest otwarty, nie ma konieczności otwierania drzwi przyciskiem ze słuchawki,
 • zaczep z wyłącznikiem i pamięcią to połączenie wersji drugiej i trzeciej,
 • zaczep rewersowy - tutaj zasada działania jest odwrotna, niż w zaczepie zwykłym: otwarcie zaczepu następuje po wyłączeniu prądu,
 • zaczep do pracy ciągłej (długotrwała praca pod napięciem) jest otwarty po podłączeniu prądu, po zaniku prądu zaczep blokuje się.
Zasilacz:

  Zasilacz jest zasilany napięciem sieciowym. Otrzymujemy z niego wszystkie napięcia stałe i zmienne sterujące zestawem, w tym również napięcie zmienne (9V/1A) umożliwiające wysterowanie zaczepu elektromagnetycznego. Konstrukcja takiego urządzenia powinna umożliwiać następujące regulacje:
 • wzmocnienie sygnału mikrofonu,
 • wzmocnienie sygnału głośnika,
 • częstotliwość sygnału przywołania.
  Część systemów umożliwia pracę interkomową. Polega ona na tym, że oprócz łączności z bramą uzyskujemy jeszcze łączność między słuchawkami wewnątrz domu. Linia łączności wewnętrznej jest odseparowana od linii łączności zewnętrznej - nie ma więc możliwości podsłuchu rozmowy wewnętrznej przy bramie.
Żródło:solidnydom.pl