Strona Główna Szukaj Mapa strony

Rozwiązania które ułatwią Ci życie
Zajmujemy się montażem oraz serwisem:
- domofonów, videofonów
- instalacji alarmowej
- systemów przeciwpożarowych
- urządzeń telewizji przemysłowej oraz kontroli dostępu
- automatyki bram wjazdowych i drzwi garażowych
Informacje o firmie  Nasi dostawcy


Godzyny pracyPogotowie serwisowe - serwis urządzeń
Kontrola dostępu
Strona główna / Montaż / Kontrola dostępu


Zadaniem systemu kontroli dostępu jest niedopuszczenie do chronionych pomieszczeń osób nie mających odpowiednich uprawnień. Za pomocą sterownika systemu można bardzo łatwo i szybko zmienić lub odebrać danej osobie uprawnienia wstępu do określonych stref, czy pomieszczeń.
Można wyróżnić kilka podstawowych przeznaczeń urządzeń kontroli dostępu:
  • identyfikacja osób, zwierząt, przedmiotów
  • kontrola i rejestracji procesów technologicznych
  • rejestracja zdarzeń
  • kontrola dostępu do pomieszczeń, stref, urządzeń
Dostęp do budynków, całych stref w tych budynkach, czy też konkretnych pomieszczeń kontroluje się tradycyjnie za pomocą zamków i kluczy. Rozwiązanie takie ma jednak kilka wad:
- w przypadku korzystania w jednego wejścia przez wiele osób skomplikowane staje się kontrolowanie dostępu do kluczy,
- w przypadku zgubienia klucza najczęściej należy wymienić wkładkę bębenkową bądź cały zamek,
- w przypadku zwolnienia się pracownika należy postąpić jak wyżej - nawet jeżeli pracownik zwróci klucz (klucz dorobić jest bardzo łatwo),
- w przypadku osoby mającej dostęp do wielu pomieszczeń pojawia się najczęściej konieczność noszenia pęku kluczy.
System kontroli dostępu sterujący zamknięciami takich wad nie ma.

Karty i czytniki


  Każda ze stref (ciągi komunikacyjne, oddzielne pomieszczenia) do której wejście wymaga kontrolowania staje się dostępna wyłącznie dla uprawnionych osób. Oprócz sterowania zaporami fizycznymi (drzwi, śluzy) bardziej rozbudowane systemy kontroli dostępu umożliwiają również identyfikację osób i rejestrację ruchu. Obok tradycyjnych już klawiatur numerycznych coraz większe znaczenie zdobywają nośniki magnetyczne (karty, klucze), karty Wieganda, karty zbliżeniowe oraz nadajniki (piloty) radiowe. Wystarczy aby każdy pracownik posiadał własny kod cyfrowy, którym otwiera drzwi, własną kartę magnetyczną, nadajnik z charakterystycznym kodem itd.

Karty zbliżeniowe zawierają w sobie układ scalony z wpisanym kodem. Działając na zasadzie indukcji magnetycznej (najczęściej) pobierają energię z czytnika i wysyłają następnie swój kod. Dzięki takiemu rozwiązaniu karty te nie wymagają wkładania do czytnika. Wystarczy zbliżenie karty do czytnika - nawet bez wyjmowania z kieszeni, czy torebki. Czytnik może być ukryty w ścianie - system jest więc odporny na uszkodzenia i dewastacje. Istnieją także karty aktywne z wbudowanymi bateriami. Charakteryzują się one większym zasięgiem, lecz po wyczerpaniu się baterii kartę należy wyrzucić.

Ponadto stosuje się nadajniki (piloty) oddziałujące na czytnik za pomocą fal radiowych. Zasięg oddziaływania wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Takie rozwiązania stosuje się z miejscach narażonych na wandalizm, przy bramach wjazdowych na posesję (nie ma konieczności wysiadania z pojazdu) itp.

Ponadto sterownik może rejestrować całość ruchu w chronionym obszarze (również nieuprawnione próby wejść). Informacje o zaistniałych zdarzeniach są w takim przypadku zbierane w pamięci sterownika, aby mogły być w każdej chwili przekazane osobie zarządzającej systemem. czy to w postaci wydruku czy też wyświetlone na ekranie komputera.

Przegrody
Bramka firmy Zano

Bramka kontroli dostępu typu tripod zaprojektowana i produkowana
wyłącznie przez firmę ZANO


  Przegrody stosowane w systemie kontroli dostępu muszą być odporne na narażenia i być przystosowane do natężenia ruchu osobowego występującego na kontrolowanym przejściu. Jeżeli zadaniem systemu jest ochrona większych wartości, wówczas drzwi muszą być odpowiednio odporne na próby sforsowania, no i oczywiście odpowiednio osadzone. Jeżeli jeszcze drzwi będą otwierały się za zewnątrz, to będą bardziej odporne na napór, bowiem siły będą przenosić się na futrynę.

W przypadku wszystkich przegród musi być oczywiście rozwiązany problem ewakuacji ludzi w przypadku zagrożenia (np. pożaru). W przypadku pożaru przegroda (niezależnie od tego czy są to drzwi, czy bramka obrotowa) musi "ustąpić". Drzwi muszą mieć możliwość otwarcia awaryjnego czy to za pomocą klucza, czy też przycisku umieszczonego np. za małą szybką. Bramka obrotowa musi mieć możliwość odblokowania, bądź też wyłamania ramion ograniczających ruch.

Do blokowania drzwi stosuje się najczęściej następujące urządzenia:
  • zaczepy (rygle) elektromagnetyczne,
  • elektromagnesy,
  • zamki elektryczne,
  • zamki elektromagnetyczne.

Nie bez znaczenia jest również fakt konieczności zastosowania urządzenia zamykającego samoczynnie przejście. Najczęściej bowiem ludzie przechodzący przez przejście "zapominają" zamknąć za sobą drzwi. W grę wchodzą tzw. samozamykacze drzwiowe. Spotyka się zamykacze sprężynowe i hydrauliczne; zewnętrzne i wpuszczane. Dobre zamykacze mają regulację szybkości zamykania w ostatniej fazie ruchu (zatrzaskiwanie drzwi), aby można było uzyskać pewne zamykanie niedomkniętych drzwi.

Równocześnie należy podkreślić, iż poza kontrolą dostępu do strzeżonych pomieszczeń dobry system powinien również dozorować stan przejść. W tym celu instaluje się czujniki, które sprawdzają, czy drzwi są zamknięte.